unit 15
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
5: JATI DIRI, PATRIOTISME
DAN KEWARGANEGARAAN |
|||||||||||
UNIT |
15:
Keranamu Malaysia |
TAJUK |
Bahasa Asas Kewarganegaraan |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
1.0
KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
1.2
Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan. |
|||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
1.2.2 Bertutur dan menghuraikan
maklumat tersurat dan tersirat yang dikenal pasti dengan menggunakan idea
yang kritis dan kreatif. |
|||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Bertutur dan menghuraikan maklumat
tersurat dan tersirat. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya bertutur
dan menghuraikan maklumat dengan betul. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid meneliti gambar dan petikan ringkas
dalam buku teks ms 109. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 109. 3. Murid diminta bertutur dan menghuraikan maklumat tersurat dan
tersirat. (PBD) 4. Murid dibimbing bertutur dan menghuraikan
maklumat tersurat dan tersirat yang dikenal pasti dengan idea yang kritis dan
kreatif. (KBAT) 5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 6. Secara berkumpulan, murid diminta bertutur dan
menghuraikan maklumat tentang bahasa kebangsaan dan bahasa rasmi negara. (PAK
21) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 109 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Sebutan dan
Intonasi |
|||||||||||
KBAT |
Menilai |
EMK |
Bahasa |
|||||||||
PAK-21 |
Learning Experiences (Pengalaman Peribadi) |
NILAI MURNI |
Patriotisme |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PKJR) |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
5: JATI DIRI, PATRIOTISME
DAN KEWARGANEGARAAN |
|||||||||||
UNIT |
15:
Keranamu Malaysia |
TAJUK |
Warga Emasku Terpelihara |
|||||||||
TEMA
PKJR |
5 :
Tingkah Laku Penunggang Basikal |
TAJUK PJKR |
Penyelenggaraan Basikal |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
2.0
KEMAHIRAN MEMBACA |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
2.3
Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera |
|||||||||||
5.1
Berbasikal dengan selamat |
||||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
2.3.1 Membaca dan meneliti kandungan
teks karya sastera dan karya bukan sastera untuk membuat rumusan. |
|||||||||||
HP PKJR 5.1.5 Menunjukkan cara
menunggang basikal yang selamat. |
||||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Membaca teks sastera dan bukan sastera
untuk membuat rumusan dab menulis ulasan lengkap tentang cara-cara
menyelenggarakan basikal berdasarkan maklumat yang diberikan. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya membuat
rumusan dengan betul dan menulis ulasan lengkap tentang cara-cara
menyelenggarakan basikal berdasarkan maklumat yang diberikan. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid meneliti petikan teks dan pantun dalam
buku teks ms 110-111. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 110-111. 3. Murid diminta membaca teks sastera dan bukan sastera untuk membuat
rumusan. 4. Murid melengkapkan peta grafik ayng diberikan. (KBAT)
5. Murid membuat rumusan berdasarkan peta grafik
tersebut. (PBD) 6. Murid membaca dan berbincang secara berpasangan
untuk memahami frasa dalam BAM PKJR ms 20. (PAK21) 7.Murid menulis ulasan lengkap tentang cara-cara
menyelenggarakan basikal berdasarkan maklumat yang diberikan. Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 110-111, BAM PKJR ms 20. |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Sebutan dan
Intonasi |
|||||||||||
KBAT |
Menganalisis |
EMK |
Nilai Murni |
|||||||||
PAK-21 |
i-Think Map - Peta Pokok |
NILAI MURNI |
Berhemah tinggi |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP
ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
5: JATI DIRI, PATRIOTISME
DAN KEWARGANEGARAAN |
|||||||||||
UNIT |
15:
Keranamu Malaysia |
TAJUK |
Duta Kecil Malaysia |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
3.0
KEMAHIRAN MENULIS |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
3.2
Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna |
|||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
3.2.4 Menulis teks prosa
yang diimlakkan. |
|||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Menulis teks prosa yang diimlakkan. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya menulis
teks prosa yang diimlakkan dengan betul. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid mendengar penerangan guru tentang
peranan duta kecil. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 112. 3. Murid diminta menulis teks prosa yang diimlakkan. (PBD) 4. Murid dibimbing menulis teks prosa yang diimlakkan. (KBAT) 5. Murid dibahagikan kepada berpasangan. 6. Secara berpasangan, seorang murid diminta membaca
teks prosa dan pasangannya diminta menulis imlak teks . (PAK 21) 7. Murid menjalankan aktiviti kuiz cepat bersama
guru untuk menguji ingatan dalam ejaan perkataan yang dipelajari. (PAK 21) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 112 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Sebutan dan
Intonasi |
|||||||||||
KBAT |
Mengaplikasi |
EMK |
Nilai Murni |
|||||||||
PAK-21 |
Quick Quiz (Kuiz Cepat) |
NILAI MURNI |
Bertanggungjawab |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
5: JATI DIRI, PATRIOTISME
DAN KEWARGANEGARAAN |
|||||||||||
UNIT |
15:
Keranamu Malaysia |
TAJUK |
Warganegara Sejahtera |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
4.0
ASPEK SENI BAHASA |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
4.3
Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan kesantunan
bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif. |
|||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
4.3.3 Mengubah suai seni kata lagu
dengan menggunakan diksi yang sesuai dan mempersembahkannya dengan gaya yang
kreatif. |
|||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Mengubah suai seni kata lagu dan mempersembahkannya
dengan gaya kreatif. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya mengubah
seni kata lagu dan mempersembahkannya dengan gaya kreatif. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid meneliti lirik lagu dan gambar dalam
buku teks ms 113. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 113. 3. Murid diminta mengubah suai seni kata lagu dan mempersembahkannya
dengan gaya kreatif. (PBD) 4. Murid dibimbing mengubah suai seni kata lagu
dengan menggunakan diksi yang sesuai dan mempersembahkannya dengan gaya yang
sesuai. (KBAT) 5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 6. Secara berkumpulan, murid diminta berbincang
untuk mengubah seni kata lagu yang berwarna biru dan mempersembahkannya
dengan gaya kreatif. (PAK 21) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 113 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Sebutan dan
Intonasi |
|||||||||||
KBAT |
Mencipta |
EMK |
Nilai Murni |
|||||||||
PAK-21 |
Presentations (Persembahan)- berkumpulan. |
NILAI MURNI |
Patriotisme |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Lain-lain (Nyatakan) |
Persembahan |
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana
________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
5: JATI DIRI, PATRIOTISME
DAN KEWARGANEGARAAN |
|||||||||||
UNIT |
15:
Keranamu Malaysia |
TAJUK |
Kejuaraan Warga Malaysia |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
5.0
ASPEK TATABAHASA |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
5.2
Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks |
|||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
5.2.3 Memahami dan menggunakan kata
ganda mengikut konteks; (iii) kata ganda berentak |
|||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Menyenaraikan dan membina ayat dengan
menggunakan kata ganda berentak. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya
menyenaraikan dan membina 5 ayat menggunakan kata ganda berentak dengan
betul. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid berkongsi pengetahuan tentang atlet
sukan yang dikenali dan kejuaraan yang pernah diperoleh. (PAK 21) Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 114. 3. Murid diminta menyenaraikan dan membina ayat dengan menggunakan
kata ganda berentak. (PBD) 4. Murid menyenaraikan kata ganda berentak dalam
buku tulis. 5. Murid dibimbing memahami dan menggunakan kata
ganda berentak mengikut konteks. (KBAT) 6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 7. Secara berkumpulan, murid diminta berbincang
untuk membina ayat menggunakan kata ganda berentak yang disenaraikan dengan
betul. (PAK 21) 8. Seorang wakil kumpulan diminta membaca ayat yang
telah dibina menggunakan kata ganda berentak. (PAK 21) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 114 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Tatabahasa |
|||||||||||
KBAT |
Mengaplikasi |
EMK |
Nilai Murni |
|||||||||
PAK-21 |
Hot Seating (Kerusi Panas) |
NILAI MURNI |
Patriotisme |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP
ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
5: JATI DIRI, PATRIOTISME
DAN KEWARGANEGARAAN |
|||||||||||
UNIT |
15:
Keranamu Malaysia |
TAJUK |
Semangat Patriotik |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
1.0
KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
1.2
Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan. |
|||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
1.2.2 Bertutur dan menghuraikan
maklumat tersurat dan tersirat yang dikenal pasti dengan menggunakan idea
yang kritis dan kreatif. |
|||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Bertutur dan menghuraikan maklumat
tersurat dan tersirat. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya bertutur
dan menghuraikan maklumat dengan betul. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid meneliti gambar dan petikan ringkas
dalam buku teks ms 115.. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 115.. 3. Murid diminta bertutur dan menghuraikan maklumat tersurat dan
tersirat. (PBD) 4. Murid dibimbing bertutur dan menghuraikan
maklumat tersurat dan tersirat yang dikenal pasti dengan idea yang kritis dan
kreatif. (KBAT) 5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 6. Secara berkumpulan, murid diminta bertutur dan
menghuraikan maklumat tentang bahasa kebangsaan dan bahasa rasmi negara. (PAK
21) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 115 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Sebutan dan
Intonasi |
|||||||||||
KBAT |
Menilai |
EMK |
Bahasa |
|||||||||
PAK-21 |
Learning Experiences (Pengalaman Peribadi) |
NILAI MURNI |
Patriotisme |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PKJR) |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
5: JATI DIRI, PATRIOTISME
DAN KEWARGANEGARAAN |
|||||||||||
UNIT |
15:
Keranamu Malaysia |
TAJUK |
Serlahkan Semangat
Patriotik |
|||||||||
TEMA
PKJR |
5 :
Tingkah Laku Penunggang Basikal |
TAJUK PJKR |
Etika Berbasikal |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
2.0
KEMAHIRAN MEMBACA |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
2.3
Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera |
|||||||||||
5.1
Berbasikal dengan selamat |
||||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
2.3.1 Membaca dan meneliti kandungan
teks karya sastera dan karya bukan sastera untuk membuat rumusan. |
|||||||||||
HP PKJR 5.1.5 Menunjukkan cara
menunggang basikal yang selamat. |
||||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Membaca teks sastera dan bukan sastera
untuk membuat rumusan dan menulis ulasan lengkap tentang cara-cara
menyelenggarakan basikal berdasarkan maklumat yang diberikan. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya membuat
rumusan dengan betul dan menulis ulasan lengkap tentang cara-cara menyelenggarakan
basikal berdasarkan maklumat yang diberikan. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid mengulas tentang maksud semangat patriotic yang mereka faham. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 110-111. 3. Murid diminta membaca teks sastera dan bukan sastera untuk membuat
rumusan. 4. Murid membuat rumusan dalam buku latihan. (PBD) 5. Murid melafazkan pantun dengan sebutan dan
intonasi yang betul. 6.Murid menggarisi dan bincangkan etika berbasikal
yang terdapat dalam pantun tersebut. (PAK 21) 7.Murid membuat perbandingan jawapan dengan rakan
sekumpulan. (KBAT) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 110-111, BAM PKJR ms 21 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Sebutan dan
Intonasi |
|||||||||||
KBAT |
Menganalisis |
EMK |
Nilai Murni |
|||||||||
PAK-21 |
i-Think Map - Peta Pokok |
NILAI MURNI |
Berhemah tinggi |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana
________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
5: JATI DIRI, PATRIOTISME
DAN KEWARGANEGARAAN |
|||||||||||
UNIT |
15:
Keranamu Malaysia |
TAJUK |
Bertuahnya Aku |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
5.0
ASPEK TATABAHASA |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
5.2
Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks |
|||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
5.2.2(ii) Memahami dan
menggunakan kata majmuk kiasan mengikut konteks |
|||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Menyenaraikan dan membina ayat dengan
menggunakan kata majmuk kiasan. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya
menyenaraikan dan membina 5 ayat menggunakan kata majmuk kiasan dengan betul. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid berkongsi pengetahuan tentang atlet
sukan yang dikenali dan kejuaraan yang pernah diperoleh. (PAK 21) Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 117. 3. Murid diminta menyenaraikan dan membina ayat dengan menggunakan
kata majmuk kiasan. (PBD) 4. Murid menyenaraikan kata majmuk kiasan yang ada
dalam dialog dalam buku tulis. 5. Murid dibimbing memahami dan menggunakan kata
ganda berentak mengikut konteks. (KBAT) 6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 7. Secara berkumpulan, murid diminta berbincang
untuk membina ayat menggunakan kata ganda berentak yang disenaraikan dengan
betul. (PAK 21) 8. Murid membina lima ayat menggunakan kata majmuk
hiasan dalam buku latihan. Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 117 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Tatabahasa |
|||||||||||
KBAT |
Mengaplikasi |
EMK |
Nilai Murni |
|||||||||
PAK-21 |
Hot Seating (Kerusi Panas) |
NILAI MURNI |
Patriotisme |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP
ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN 5 BAHASA
MELAYU 60 minit TEMA 6: SAINS, TEKNOLOGI DAN
INOVASI UNIT 16:
Sains dan Kehidupan TAJUK Haiwan Sekeliling Kita KEMAHIRAN BAHASA 1.0 KEMAHIRAN
MENDENGAR DAN BERTUTUR STANDARD KANDUNGAN 1.2
Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan. STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.3 Bersoal jawab untuk menjana
idea tentang sesuatu perkara. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir PdPC murid dapat : Bersoal jawab untuk menjanakan idea. KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya bersoal
jawab untuk menjanakan idea dengan baik. AKTIVITI PDPC Pengenalan : Murid meneliti gambar dan bersola jawab
tentang gambar dalam buku teks halaman 119.. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 120. 3. Murid diminta bersoal jawab untuk menjanakan idea. (PBD) 4. Murid bersoal jawab bersama guru tentang gambar
dalam buku teks ms 119. 5. Murid dibimbing bersoal jawab untuk menjanakan
idea tentang sesuatu perkara. (KBAT) 6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 7. Secara berkumpulan, murid menjalankan aktiviti
bersoal jawab untuk menjanakan idea tentang haiwan yang terdapat di
sekeliling kita. (PAK 21) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. BBB Buku
Teks: 119-120 SISTEM BAHASA Sebutan dan
Intonasi KBAT Menganalisis EMK Sains dan
Teknologi PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran) NILAI MURNI Sayangi Alam
Sekitar TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) Buku Latihan REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : / ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
6: SAINS, TEKNOLOGI DAN
INOVASI |
|||||||||||
UNIT |
16:
Sains dan Kehidupan |
TAJUK |
Gerhana Matahari Cincin |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
2.0 KEMAHIRAN
MEMBACA |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
2.3
Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera |
|||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
2.3.2 Membaca dan mempersembahkan
karya sastera dan karya bukan sastera dengan pelbagai bentuk penyampaian. |
|||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Membaca dan mempersembahkan karya. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya
menyampaikan hasil karya dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid mendengar penerangan guru tentang fenomena
gerhana matahari cincin. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 121. 3. Murid diminta membaca dan mempersembahkan karya. (PBD) 4. Murid berkongsi fenomena lain berkaitan sains dan
alam sekitar yang diketahui kepada rakan sekelas. (PAK 21) 5. Murid dibimbing membaca dan mempersembahkan karya
sastera dan bukan sastera dengan pelbagai bentuk penyampaian. (KBAT) 6. Beberapa orang murid dipilih ke hadapan kelas
untuk membaca dan mempersembahkan karya dengan sebutan dan intonasi yang
sesuai. (PAK 21) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 121 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Sebutan dan Intonasi |
|||||||||||
KBAT |
Mengaplikasi |
EMK |
Sains dan
Teknologi |
|||||||||
PAK-21 |
Learning Experiences (Pengalaman Peribadi) |
NILAI MURNI |
Rasional |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Bercerita |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PKJR) |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
6: SAINS, TEKNOLOGI DAN
INOVASI |
|||||||||||
UNIT |
16:
Sains dan Kehidupan |
TAJUK |
Meluncur Tinggi |
|||||||||
TEMA
PKJR |
6 :
Tingkah Laku Penumpang |
TAJUK PJKR |
Tanggungjawab Penumpang |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
3.0
KEMAHIRAN MENULIS |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
3.3
Menghasilkan penulisan |
|||||||||||
6.1
Tingkah laku yang selamat dan tanggungjawab seseorang penumpang. |
||||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
3.3.1 Mendraf dan menghasilkan penulisan berformat, dan tidak berformat. |
|||||||||||
HP PKJR 6.1.1 Menerangkan
kepentingan untuk menjadi penumpang yang selamat dan bertanggungjawab. |
||||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Mendraf dan menghasilkan karangan. Menerangkan kepentingan untuk menjadi
penumpang yang selamat dan bertanggungjawab. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya
menghasilkan karangan laporan dengan baik dan dapat menyatakan idea utama dan
idea sampingan yang terdapat dalam petikan tersebut. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK
21) Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 122-123. 3. Murid diminta mendraf dan menghasilkan karangan. (PBD) 4. Murid meneliti format menulis laporan seperti contoh
dalam buku teks ms 122-123. 5. Murid dibimbing mendraf dan menghasilkan karangan
fakta dan laporan. (KBAT) 6. Murid diminta menghasilkan karangan berformat
laporan yang bertajuk Pertandingan Roket Air. 7.Murid melihat buku aktiviti murid PKJR halaman 8. Murid membaca petikan akhbar dengan sebutan dan
intonasi yang betul. 9. Murid menyatakan idea utama dan idea sampingan
yang terdapat dalam petikan tersebut. (KBAT) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 122-123, PKJR BAM m/s 22 Aktiviti 17 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Sebutan dan
Intonasi |
|||||||||||
KBAT |
Mengaplikasi |
EMK |
Kreativiti dan
Inovasi |
|||||||||
PAK-21 |
Recap Group (Mengulangi / mengingat semula) |
NILAI MURNI |
Kerjasama |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
6: SAINS, TEKNOLOGI DAN
INOVASI |
|||||||||||
UNIT |
16:
Sains dan Kehidupan |
TAJUK |
Usaha Ahli Sains |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
4.0
ASPEK SENI BAHASA |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
4.4
Mengaplikasikan, menghayati dan menghasilkan unsur keindahan dalam seni
tulisan jawi. |
|||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
4.4.1 Mengenal, mengecam dan
menyebut huruf tunggal yang ditulis mengikut tulisan Jawi dalam perumpamaan
dan mempersembahkannya. |
|||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Mengenal,
mengecam, dan menyebut huruf tunggal dalam tulisan Jawi. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya mengenal,
mengecam dan menyebut huruf tulisan Jawi dengan betul. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK
21) Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 124. 3. Murid diminta mengenal, mengecam, dan menyebut
huruf tunggal dalam tulisan Jawi. (PBD) 4. Murid meneliti huruf tunggal tulisan Jawi dan
mencari maksud perumpamaan ‘Bagai Lebah Mengumpulkan Madu”. 5. Murid dibimbing mengenal, mengecam dan menyebut huruf tunggal yang
ditulis mengikut tulisan Jawi dalam perumpamaan dan mempersembahkannya. (KBAT) 6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 7. Secara berkumpulan, murid diberikan kad imbasan
yang mempunyai perumpamaan dalam tulisan Jawi. Murid diminta mengenal,
mengecam dan menyebut tunggal yang ditulis mengikut tulisan Jawi. (PAK 21) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 124 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Sebutan dan
Intonasi |
|||||||||||
KBAT |
Mengaplikasi |
EMK |
Nilai Murni |
|||||||||
PAK-21 |
Recap Group (Mengulangi / mengingat semula) |
NILAI MURNI |
Berusaha |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
6: SAINS, TEKNOLOGI DAN
INOVASI |
|||||||||||
UNIT |
16:
Sains dan Kehidupan |
TAJUK |
Sains dan Makanan |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
5.0
ASPEK TATABAHASA |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
5.3
Memahami dan membina ayat mengikut konteks |
|||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
5.3.1 Memahami dan membina ayat
tunggal dan ayat majmuk dengan peluasan subjek dan predikat mengikut konteks. |
|||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Membina
ayat tunggal dengan peluasan subjek dan predikat. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya membina 5
ayat tunggal dengan peluasan subjek dan predikat dengan betul. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK
21) Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 125. 3. Murid diminta membina ayat tunggal dengan
peluasan subjek dan predikat. (PBD) 4. Murid mendengar penerangan guru tentang perkaitan
sains dan makanan dalam kehidupan. 5. Murid dibimbing memahami dan membina ayat tunggal dengan peluasan
subjek dan predikat.
(KBAT) 6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 7. Secara berkumpulan, murid diminta membina 5 ayat
tunggal dengan peluasan subjek dan predikat dengan betul. (PAK 21) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 125 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Tatabahasa |
|||||||||||
KBAT |
Mengaplikasi |
EMK |
Sains dan
Teknologi |
|||||||||
PAK-21 |
Recap Group (Mengulangi / mengingat semula) |
NILAI MURNI |
Berusaha |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN |
||||||||||||
MINGGU |
HARI |
TARIKH |
TAHUN |
MASA |
MATAPELAJARAN |
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
BAHASA
MELAYU |
|
||||
60 minit |
||||||||||||
TEMA |
6: SAINS, TEKNOLOGI DAN
INOVASI |
|||||||||||
UNIT |
16:
Sains dan Kehidupan |
TAJUK |
Kuasa Magnet |
|||||||||
KEMAHIRAN BAHASA |
5.0
ASPEK TATABAHASA |
|||||||||||
STANDARD KANDUNGAN |
5.3
Memahami dan membina ayat mengikut konteks |
|||||||||||
STANDARD PEMBELAJARAN |
5.3.1 Memahami dan membina ayat
tunggal dan ayat majmuk dengan peluasan subjek dan predikat mengikut konteks. |
|||||||||||
OBJEKTIF PEMBELAJARAN |
Pada akhir PdPC murid dapat : Membina
ayat majmuk dengan peluasan subjek dan predikat berdasarkan ayat-ayat yang
diberikan. |
|||||||||||
KRITERIA KEJAYAAN |
Murid berjaya membina 5
ayat majmuk dengan peluasan subjek dan
predikat dengan
betul. |
|||||||||||
AKTIVITI PDPC |
Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK
21) Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 126. 3. Murid diminta membina ayat majmuk dengan peluasan
subjek dan predikat berdasarkan ayat-ayat yang diberikan. (PBD) 4. Murid meneliti gambar dan frasa ayat dalam buku
teks ms 126. 5. Murid dibimbing memahami dan membina ayat majmuk dengan peluasan
subjek dan predikat mengikut konteks. (KBAT) 6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 7. Secara berkumpulan, murid diminta membina 5 ayat
majmuk dengan peluasan subjek dan predikat dengan betul. (PAK 21) Penutup
: Murid
bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. |
|||||||||||
BBB |
Buku
Teks: 126 |
|||||||||||
SISTEM BAHASA |
Tatabahasa |
|||||||||||
KBAT |
Mengaplikasi |
EMK |
Sains dan
Teknologi |
|||||||||
PAK-21 |
Recap Group (Mengulangi / mengingat semula) |
NILAI MURNI |
Berusaha |
|||||||||
TAHAP PENGUASAAN |
3 |
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
(PBD) |
Buku Latihan |
|
||||||||
REFLEKSI / IMPAK |
KEHADIRAN : / |
|||||||||||
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________ |
||||||||||||
Tiada ulasan:
Catat Ulasan